Dynamické bloky pri kreslení v CAD programoch ako AutoCAD či GstarCAD a príklady ich vhodného použitia
Úvod
Univerzálne CAD systémy, ako AutoCAD či GstarCAD, pracujú so základnými geometrickými entitami typu úsečka, kružnica, oblúk, krivka, elipsa atď. Užívateľ je pomocou týchto entít schopný nakresliť akýkoľvek technický výkres. Výhoda univerzálnych CAD programov spočíva jednak v tom, že takýto program môže byť vo všeobecnosti použitý, rovnako ako ceruzka, pre ľubovoľnú profesiu (architekti, projektanti elektrických rozvodov, geodeti, konštruktéri strojov, dizajnéri nábytku, …).
Druhou dôležitou výhodou univerzálnych CAD programov je, že výkresy, ktoré sú najčastejšie vo formáte DWG, sú pri zdieľaní medzi jednotlivými profesiami navzájom kompatibilné. Tzn., že architekt môže jednoducho posunúť svoj CAD návrh ďalším oddeleniam pre zakreslenie rozvodov vody, kúrenia, elektrických rozvodov a pod., rovnako ako konštruktér strojov môže posunúť svoj CAD návrh oddeleniu prípravy výroby.
Čo sú CAD bloky a aký je ich účel?
Vo výkresoch je často potrebné kresliť opakujúce sa prvky, napr. výplne otvorov stien, ako okná a dvere, či normalizované strojárske súčiastky, ako skrutky, matice, ložiská atď. Opakované kreslenie takýchto prvkov by však bolo pre užívateľov univerzálnych CAD programov zdĺhavé a neefektívne. Na druhej strane sú profesijne špecializované CAD systémy, ktoré takéto prvky majú už často predpripravené vo forme nejakej CAD knižnice či CAD databáze. Ceny špecializovaných CAD programov sú však spravidla omnoho vyššie a obvykle poskytujú len obmedzenú či vôbec žiadnu kompatibilitu s CAD systémami špecializovaných pre iné profesie. Preto nie je výmena a zdieľanie CAD výkresov medzi nimi taká priamočiara, ako je tomu u univerzálnych CAD systémov.
Efektívnym riešením pre kreslenie výkresov s opakujúcimi sa prvkami môže byť univerzálny CAD podporujúci funkciu “Blok”. Táto funkcia umožňuje užívateľovi zoskupiť kresbu pozostávajúcu z jednotlivých entít do jedného objektu (bloku) s unikátnym názvom, napr. dvere, skrutka, komoda atď. a ďalšími prípadnými atribútmi. Takýto blok je možné následne opakovane vložiť a umiestniť vo výkrese. Mnohí CAD užívatelia majú vytvorené desiatky či stovky blokov, ktoré im takto šetria čas pri kreslení výkresov.
Napr. pri návrhu kuchýň, môže mať užívateľ k dispozícii množstvo vlastných blokov skriniek s dvierkami či zásuvkami, skriniek pre zabudovanie umývačky riadu, rúr na pečenie a iných elektrospotrebičov. Štandardná skrinka pre zabudovanú umývačku riadu je v šírke 60 cm. Užívateľ si teda môže nakresliť takúto skrinku a uložiť ju napr. s názvom „dishwasher-60“. V prípade potreby môže užívateľ blok upraviť tak, že blok „rozloží“ pomocou funkcie EXPLODE, následne upraví šírku napr. na 45 cm a blok uložiť s novým názvom „dishwasher-45“. Kým skrinky pre umývačky riadu môžu byť v šírke 45 alebo 60 cm, pri skrinkách so zásuvkami môže byť variantných rozmerov omnoho viac, od 30 či 45, až po 120 cm, príp. aj v ďalších rozmeroch.
A nie je to len o rozmerových radoch. Skrinky môžu mať nielen rôznu šírku, ale aj dvierka s pravým či ľavým otváraním, s rôznym počtom zásuviek, s krátkym madlom či madlom na celú šírku skrinky, s hladkými dvierkami, s presklenými dvierkami či s dvierkami rustikálneho typu a pod.
Ak má užívateľ vytvárať viacero blokov, rozloženie, úprava a vytvorenie nového bloku nielenže predstavuje časovo náročné operácie, ale v neposlednom rade sa zvyšuje celkový počet blokov geometrickým radom. Ak vezmeme do úvahy postupne narastajúce množstvo rôznych blokov vo výkrese, nájsť v zozname blokov a identifikovať podľa názvu ten, ktorý chce užívateľ práve použiť, začne narážať na nevýhodu, že si musí pamätať, aký blok sa pod určitým názvom skrýva. Jednoducho povedané, priveľa rôznych blokov začne postupne prinášať neporiadok a zhoršuje prehľadnosť výkresu.
Dynamické bloky zvyšujú komfort univerzálnych CAD programov
Elegantným riešením je v takýchto prípadoch funkcionalita “Dynamický blok”. Všeobecné CAD programy obsahujúce Editor dynamických blokov umožňujú vytvoriť jeden dynamický blok pre tvarovo a rozmerovo podobné prvky. Tieto môžu byť preddefinované v tabuľke typizovaných rozmerov (napr. podľa výrobného programu výrobcu), alebo užívateľsky definované pri umiestnení vo výkrese (ak sa napr. počíta s výrobou netypizovanej skrinky na zákazku). Užívateľ nepotrebuje mať veľa rôznych blokov, môže ich mať len zopár, pričom každý môže obsahovať viacero rôznych verzií. Nemusí ich teda zdĺhavo vyhľadávať a pamätať si množstvo blokov podľa názvu.
Dynamické bloky obsahujú grafické značky, ktoré napovedajú, čo všetko je možné s daným blokom robiť. Napr., značka trojuholníka smerujúceho nadol naznačuje, že po kliknutí sa zobrazí ponuka s výberom (napr. komoda s 3 alebo 4 zásuvkami), šípka vpravo – vľavo / nahor – nadol naznačuje preklápanie / zrkadlenie (napr. dvierka s pravým alebo ľavým otváraním), bodový uzol na posun, kruhová šípka na otáčanie, znak pre zarovnanie s iným blokom atď.
V rámci dynamických blokov je možné variovať nielen rozmer a tvar, ale aj farbu, či hladinu, v ktorej je blok vykreslený. Navyše je možné v rámci jedného dynamického bloku priradiť rôznym variantom rozličné atribúty, ktoré môžu slúžiť v rámci extrakcie dát do tabuľky napr. pri tvorbe kusovníkov, výkazov či legiend.
Dynamické bloky eliminujú mnoho neefektívneho času pri technickom kreslení a riešia problém s neporiadkom a neprehľadnosťou výkresov, ktoré by inak obsahovali mnoho blokov. CAD užívateľ môže pracovať rýchlejšie a efektívnejšie. Dynamické bloky posúvajú univerzálne CAD programy bližšie k úrovni špecializovaných CAD programov a práca s nimi vyzerá omnoho profesionálnejšie.
Možnosti dynamických blokov
Editor blokov poskytuje užívateľom rozhranie pre pridávanie jednotlivých parametrov a akcií. Napríklad, pre zrkadlenie ľubovoľného bloku je možné priradiť parameter „Překlopení“ pre definovanie osy zrkadlenia a akciu „Překlopení“ pre voľbu činnosti, ktorá sa má po kliknutí na uzol uskutočniť. Pomocou parametru „Viditelnost“ je možné vytvoriť neobmedzené množstvo inštancií v rovnakom bloku, zatiaľ čo funkcia „Definovat atribut“ umožňuje vytvorenie rôznych atribútov a ich priradenie rozličným inštanciám dynamického bloku. K dispozícii je niekoľko ďalších typov funkcií / parametrov, ktoré umožňujú úpravu dynamických blokov prostredníctvom uzlov s akciami. Sú to napríklad: otočenie, posun, rotácia, usporiadanie / pole, zmena mierky, predĺženie, príp. kombinácia týchto funkcií v rámci skupiny parametrov definujúcich dynamický blok.
Príklady vhodného použitia Dynamických blokov
Atribúty – negrafické informácie blokov
Atribúty bloku môžu byť zobrazené vo forme značky a je možné ovládať ich viditeľnosť. Zobrazujú vlastnosti definované užívateľom, pričom sú prepojené s jednotlivými inštanciami bloku – pre každú inštanciu bloku je možné pridať a zobraziť individuálny atribút. Môžeme napríklad vytvoriť atribút „Názov zariadenia“, následne sa pri každom vložení danej inštancie dynamického bloku zobrazí výzva na zadanie názvu zariadenia. Týmto spôsobom si každý blok so sebou nesie určité informácie, ktoré je možné extrahovať do tabuľky programu Excel a vytvoriť si kusovník – zoznam komponentov použitých vo výkrese.
Spoločnosť Halmburger GmbH zistila, že nepotrebuje špecializovaný CAD softvér
Pôvodný zámer spoločnosti Halmburger GmbH bolo nájsť CAD programna návrhy temperovaných ciest (podláh, stien a iných plôch), ktorý by automatizoval návrhy a výpočty dĺžok vykurovacích rohoží. Spoločnosť vyčlenila na investíciu rozpočet niekoľko (desiatok) tisíc EUR za špecializovaný CAD softvér. Po krátkej konzultácii však vysvitlo, že všetko čo firma potrebuje je cenovo dostupný, univerzálny CAD program s podporou dynamických blokov. Súčasťou dodávky softvéru GstarCAD Professional pre Halmburger GmbH bolo aj vytvorenie vzorových dynamických blokov a zaškolenie projektantov / rozpočtárov. A tak im dnes namiesto nákladného špecializovaného softvéru vyvíjaného na zákazku rovnako dobre a profesionálne slúži bežne dodávaný CAD, a to za zlomok nákladov.
Zhrnutie
Univerzálne CAD programy s funkcionalitou Dynamické bloky ako AutoCAD či GstarCAD majú veľa výhod. Úsilie vložené do vytvorenia databázy blokov sa niekoľkonásobne vráti v podobe výraznej úspory času, zvýšenia efektivity práce a prehľadnosti výkresov. Ďalšou nespornou výhodou je možnosť automatizovanej Extrakcie dát do programu Excel, vďaka ktorej získate presný prehľad informácií v podobe kusovníku, s možnosťou vloženia Excel tabuľky priamo do výkresu. Dynamické bloky môžu byť tiež riešením ako napr. vytvárať vlastné katalógy CAD prvkov.